Hizmetlerimiz

Kaçak Akım Rölesi Testi ve Raporlandırılması

Evlerimizde, yaşam alanlarımızda ve işletmelerde elektriğin kaçak akım oluşturarak neden olacağı tehlikeye karşı kaçak akım koruma rölesi kullanılarak önlem alınmalıdır.

Kaçak akım rölesi çalışma prensibi gereği 30mA değerlerinde hayat koruma, 300mA değerinde yangın koruma özelliği ile elektrik tesisatında istenmeyen durumlara karşı koruma sağlar. Bu nedenle elektriğin kaçak akım etkisine maruz kalınabilecek yaşam ve çalışma alanlarımızda bu cihazların kullanılması zorunludur. Hayati olarak önem arz eden kaçak akım rölelerinin belirli bir açma kapama ömürleri bulunmaktadır. Markalarına ve tiplerine göre değişmekle beraber yaklaşık olarak 10 yıldır. Zamanla Kaçak akım rölelerinin açma akım değerleri veya açma süreleri farklılık gösterebilmektedir.

Kaçak akım rölelerinin açma akımları ve açma sürelerinin insan hayatı üzerinde çok önemli bir etkisi bulunmaktadır. Bu yüzden işletmelerin içerisinde tesis edilmiş olan kaçak akım rölelerinin testlerinin yapılması ve uygunluğunun denetlenip raporlanması gerekmektedir.